У неділю, 19 червня 2011 р., Папа Бенедикт XVI здійснив душпастирський візит до дієцезії Сан-Марино-Монтефельтро. Головною церковною подією подорожі було Євхаристійне богослужіння, яке Святіший Отець очолив на Олімпійському стадіоні в місті Серравале.
«Я прибув, щоб розділити з вами радості й сподівання, труднощі та старання, ідеали та прагнення цієї дієцезіальної спільноти», – сказав на початку проповіді Святіший Отець, складаючи усім подяку за щиросердечність, з якою його зустріли санмаринці. «Усім вам, – додав він, – запевняю свою духовну близькість та згадку в молитвах, до яких додаю заохочення бути витривалими у свідченні людських та християнських цінностей, так глибоко вкорінених у вірі та історії цієї території та цього народу».
В неділю після П’ятидесятниці Церква відзначає свято Пресвятої Трійці. «Бог Отець, Син і Дух Святий. Коли думаємо про Пресвяту Трійцю, на думку, головним чином, спадає аспект таїнства: Вони є Троє і Вони є Одно, Один Бог у трьох Особах», – сказав Папа, додаючи, що літургійні тексти звертають нашу увагу на любов, «яка вміщена в цьому першому та головному таїнстві нашої віри». «Отець, Син і Святий Дух є Одним Богом, тому що Бог є Любов’ю: Отець усе віддає Синові, Син усе з вдячністю отримує, а Святий Дух є немовби плодом цієї взаємної любові Отця і Сина», – пояснив Бенедикт XVI.
Першим прочитаним біблійним читанням був уривок з старозавітної книги Виходу, в якому розповідається про те, як пророк Мойсей отримав на горі Синай Божі Заповіді та про невірність вибраного народу, який тим часом створив собі ідола, на що Господь, однак, відповів Своїм милосердям. Саме після великого гріха, вчиненого народом об’являється Божа любов. Довга відсутність Мойсея спонукала народ просити Арона зробити золотого тельця. Сходячи з гори, Мойсей побачив, що сталося, та розбив щойно отримані від Господа таблиці закону, «конкретне вираження завіту з Богом». «Здається, що все втрачено, дружба розірвана. Але, незважаючи на цей величезний гріх народу, Бог, за заступництвом Мойсея, постановляє простити та запрошує Мойсея знову зійти на гору, щоб ще раз отримати Його закон – десять Заповідей», – сказав Святіший Отець, додаючи, що на прохання пророка об’явитися, показати Своє обличчя, Всевишній так назвав Себе: «Господь, Господь! Бог милосердний і ласкавий, нескорий на гнів, многомилостивий, і вірний» (Вих, 34,6). «Це самоокреслення Бога, – сказав Бенедикт XVI, – об’являє Його милосердну любов, любов, яка перемагає гріх, його закриває та викорінює… Ми маємо Бога, Який відмовляється знищувати грішника, але бажає виявити Свою любов у ще глибший та несподіваніший спосіб саме перед грішником, щоб завжди дати можливість навернення та прощення».
Ще більше світла на те, якою є Божа любов, проливають Христові слова, записані святим євангелистом Іваном: «Бог бо так полюбив світ, що Сина свого Єдинородного дав, щоб кожен, хто вірує в нього, не загинув, а жив життям вічним» (3,16). «У світі є зло, існує егоїзм та злоба, – зазначив Папа, – і Бог міг би прийти, щоб осудити цей світ, щоб знищити зло, щоб покарати тих, які діють у темряві. Він, натомість, показує, що любить світ, любить людину, не зважаючи на гріх, і посилає те, що має найціннішого – свого Єдинородного Сина. І не лише посилає, але дарує Його світові». І дійсно, Ісус народився і жив для нас, лікував недужих, відпускав гріхи, всіх приймав. Він віддав за нас Своє життя, і саме на хресті «милосердна Божа любов сягнула Своєї вершини». У контексті сьогоднішнього свята Святіший Отець зазначив, що на хресті бачимо присутньою Пресвяту Трійцю: «Отця, Який дарує Свого Єдинородного Сина за спасіння світу, Сина, Який до кінця сповнює Отцевий задум, Святого Духа, відданого Ісусом в хвилині смерті, Який приходить, щоб вчинити нас учасниками божественного життя, перемінити наше існування, щоб воно було оживлене божественною любов’ю».
Наприкінці Служби Божої, Святіший Отець скерував думку до Пресвятої Богородиці. «Дорогі брати й сестри, – сказав він, – в той час, як ми наближаємося до закінчення цього богослужіння, полуднева година запрошує нас молитовно звернутися до Пречистої Діви Марії. Також і на цих землях нашу Пресвяту Матір вшановують у давніх і сучасних святинях». Ввіряючи Її заступництву ввесь місцевий люд, Папа подякував також усім тим, які співпрацювали в організації та проведенні візиту.
«З радістю пригадую, – вів далі Бенедикт XVI, – що сьогодні в місті Дакс у Франції, проголошена блаженною сестра Маргарита Рутан, зі Згромадження Дочок Милосердної Любові. У другій половині вісімнадцятого століття вона з великою жертовністю працювала в лікарні Даксу, але під час трагічних переслідувань після Французької Революції, була засуджена до страти задля своєї католицької віри та вірності Христові».
Останній заклик Святішого Отця стосувався Всесвітнього Дня біженця, відзначення якого припадає у понеділок, 20 червня, з яким збігається шістдесята річниця прийняття Міжнародної конвенції, покликаної захищати переслідуваних та змушених втікати зі своїх країн. «Заохочую цивільну владу та кожну людину доброї волі, – закликав Бенедикт XVI, – забезпечувати прийняття та гідні умови життя біженців, які очікують можливості вільно і безпечно повернутися на батьківщину».
За матеріалами:
Радіо Ватикан
|