Сьогодні, 1 квітня 2010 року і за юліянським, і за григоріянським календарями, тобто за старим і новим церковними стилями, відзначаємо Великий Четвер. У ці дні, що випереджують празник Воскресіння Христового погляд католиків усього світу звертається до Риму, де богослуження «Пасхального Тридення» римо-католицької Церкви очолює Вселенський Архиєрей Венедикт XVI. Вони розпочинаються у Великий Четвер ввечері і закінчуються урочистою Службою Божою у празник Воскресіння. З усього світу до Риму прибуває дедалі паломників, щоб разом із Святішим Отцем взяти участь у покутничих богослуженнях, а в неділю вранці - в урочистій Воскресній Святій Літургії.
У Великий Четвер в особливий спосіб пригадуємо встановлення Святої Тайни Священства та Пресвятої Євхаристії. О 9.30 римського часу у ватиканській базиліці Святого Петра Святіший Отець Венедикт XVI очолив урочисту Службу Божу з чином посвячення мира , в якій взяли участь кардинали, єпископи та священики, як дієцезальних, так і ченців, що виконують своє душпастирське служіння в Римі. Ця спільна відправа є знаком єдності між Папою – Пастирем Вселенської Церкви та його братами у священстві. Під час цього богослуження Святіший Отець так, як цього дня робить також і кожний дієцезальний єпископ, поблагословив святе миро, яке вживають для виконування Святих Тайн Хрищення, Миропомазання, Священства, та єлею для Святої Тайни Оливопомазання хворих і вмираючих.
Ввечері у римо-католицькій Церкві відправляється богослуження "На Господній вечері", під час якого згадується встановлення Пресвятої Євхаристії. Це богослуження Святіший Отець Венедикт ХVІ розпочне о 17:30 римського часу в базиліці Святого Івана Лятеранського, що є катедральним храмом Римської дієцезії. Під час цієї постної відправи Папа, виконає зворушливий обряд миття ніг дванадцятьом священикам, так як Ісус на Тайній Вечері вмив ноги дванадцятьом апостолам. Під час відправи проводиться збірка на особливі потреби. Цього року вона призначена на відбудову семінарії в Порт-о-Пренс в Гаїті, будинок якої був зруйнований під час недавнього землетрусу.
У греко-католицькій Церкві вірні вранці сповідались і причащались на Службі Божій Василія Великого, в якій особливо згадується Тайна Вечеря, адже саме цього дня Христос установив Пресвяту Євхаристію і Святу Тайну Священства.
А ввечері, коли сонце вже схиляється над обрієм, вірні греко-католицької Церкви поспішають до церкви на Страсті, як коротко називають відправу страсної утрені з читанням дванадцятьох Євангелій про страждання Ісуса Христа, про засуд, про страсну дорогу на Голготу, розп’яття і смерть. Після страсної утрені дзвони замовкають аж до Воскресної утрені. Після утрені страстей люди мовчки розходились по домах, роздумуючи над великим таїнством відкуплення людського роду.
У Великий Четвер, дякуючи Ісусові за установлення Пресвятої Євхаристії та Святої Тайни священства, особливо помолімось за українських священиків, яким потрібно багато духовної сили та підтримки.
За матеріалами: Радіо Ватикан
|