День Святого Валентина став міжнародним днем закоханих у всьому світі. Проте не всім відомо, що покровитель закоханих знайшов свій останній спочинок в Україні, у місті Самборі Львівської області. Тут у старовинній церкві Різдва Пресвятої Богородиці у спеціальному саркофазі на окремому бічному престолі лежать частинки мощей Святого Валентина.
14 лютого в Самборі розпочинається справжнє паломництво, і сюди з усієї України, а також з Європи, Росії та Білорусі поспішають закохані. У цей день у місті святкують Міжнародний фестиваль Св. Валентина за участі десятків тисяч гостей. З нагоди цього дня останки Св. Валентина переносять на центральний тетрапод у церкві.
Самбірська церква Різдва Пресвятої Богородиці, в якій похований Святий Валентин
Ця церква є найстарішою в регіоні, а останки Валентина потрапили до неї з Рима 250 років тому
Тисячі закоханих пар чи самотніх людей у цей день поспішають до святого, аби попросити у нього покровительства в любовних справах. "Спершу Святий Валентин був похований на цвинтарі Присцілли біля Риму, – розповідає INTV історію про те, як Валентин потрапив до українського міста, директор Інституту розвитку Самбора Орест Ференц. – До Самбора останки Св. Валентина було урочисто передано 13 травня 1759 року. Ці мощі є єдиними на території України". Відтоді Святий Валентин є покровителем Перемишльсько-Самбірської єпархії.
Як розповідає Орест Ференц, про автентичність мощей Св. Валентина свідчать церковні документи за підписом Папи Римського. Але людям ці докази непотрібні, адже про те, що Святий Валентин справді вислуховує їхні прохання, свідчать багато щасливих історій, а також чимало подячних подарунків, які залишили прочани у церкві.
Мощі Св. Валентина зберігаються у спеціальному прозорому саркофазі у правому притворі церкви
Навпроти поховання Валентина ще одне чудотворне місце – мироточива ікона Богородиці, яка висить тут від часу побудови церкви
"Щорічно до міста з’їжджаються десятки тисяч людей, аби отримати натхнення на гарне кохання і шлюб, – каже Орест Ференц. – І багато з них одержують відповіді на свої прохання". Окрім того, що Святий Валентин об’єднує серця, існують свідчення про те, що він лікує. "Є свідчення про те, що молитва до Святого Валентина допомагала зцілитися хворим на епілепсію, – додає прес-секретар Інституту розвитку Самбора Наталя Любас. – Хоча ця хвороба вважається невиліковною".
Згідно з переказами, Валентин був молодим священиком, який, попри заборону імператора, таємно вінчав воїнів Римської імперії. Розгніваний імператор Клавдій вирішив засудити Валентина до страти, наказавши вкинути до печі. Однак вогонь не зачепив Валентина. Помер святий Валентин мученицькою смертю близько 270 року нашої ери. "Існує низка інших версій стосовно Валентина, – каже Орест Ференц. – Однак ця є найбільш поширеною".
Як розповів Орест Ференц, останнім часом у Самборі проводилася низка міжнародних досліджень, зокрема, й аналіз ДНК мощей Св. Валентина, під час якого була доведена їхня автентичність. Водночас, на думку Ференца, комерційний наліт, який притаманний усьому, що пов’язане із днем 14 лютого та іменем Святого Валентина, не заважає зрозуміти головну суть вчинків християнського праведника, який допомагав і досі допомагає людям.