Як повідомило Радіо Ватикан, 14 червня 2009 р., у Римі, в папській базиліці Святої Марії Більшої, під час Святої Божественної Літургії у візантійському обряді, отримав архиєрейські свячення архиєпископ Циріл Васіль, ТІ, Секретар Східної Конгрегації, дотеперішній ректор Східного Папського Інституту.
О 14:45 місцевого часу понад 150 священиків та коло 30 єпископів процесійно перейшли від захристії до центрального престолу. Варто зазначити, що серед присутніх архиєреїв було біля 20 єпископів східних католицьких Церков, чимало й з України, серед них владика Ігор Возьняк, ЧНІ, архиєпископ Львівський, владика Володимир Війтишин, єпарх Івано-Франківський, владика Софрон Мудрий, ЧСВВ, єпископ-емерит Івано-Франківський, владика Йосафат Говера, екзарх Луцький, владика Василь Івасюк, екзарх Одесько-Кримський, владика Мілан Шашік, єпарх Мукачівський, владика Іриней Білик, ЧСВВ, канонік папської базиліки Святої Марії Більшої, владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, Апостольський Візитатор для українців в Італії та Іспанії, й інші.
Перед початком богослужіння зачитано лист привітання від Державного Секретаря Ватикану кардинала Тарчізіо Бертоне, після чого о. Циріл склав визнання віри та було зачитано декрет про його вибір на єпископа та призначення на служіння у Конгрегації Східних Церков.
Очолив Службу Божу владика Ян Баб’як, ТІ, митрополит Пряшівський, Глава Словацької Греко-Католицької Церкви, а серед тих, що співслужили були кардинал Леонардо Сандрі, Префект Конгрегації Східних Церков, архиєпископ Антоніо-Марія Вельо, попередній Секретар згаданої Конгрегації а тепер – Президент Папської Ради в справах душпастирства мігрантів і подорожуючих, о. Адольфо Ніколас, Генеральний Настоятель ОО Єзуїтів. На свято прибули численні пресвітери зі Словаччини, батьківщини нововисвяченого владики Циріла, зокрема, рідний брат та батько, які теж є священиками. Не можливо не згадати про присутність численних скаутів, духовним провідником яких владика Циріл був продовж довгого часу. Окрім духовенства, професорів та студентів Східного Папського Інституту, були й представники дипломатичного корпусу, між якими й Тетяна Іжевська, Надзвичайний і Повноважний Посол України при Апостольській Столиці, разом із своїми співробітниками.
Після молитви «Святий Боже», розпочався обряд рукоположення. Головним святителем був владика Славомір Мікловш, єпископ-емерит Кріжевецький з Хорватії, до речі, саме з його рук 22 роки тому о. Циріл прийняв священичі свячення. Згідно із церковним законодавством, нового єпископа святять принаймні три архиєреї, отож, святителями також були владика Ян Баб’як, архиєпископ Пряшівський, та владика Мілан Хаутур, єпарх Кошіцький, обидва зі Словаччини.
Проповідь виголосив кардинал Леонардо Сандрі. Нав’язуючи до прочитаної Євангелії, він підкреслив, що владика Циріл тепер належить до єпископського грона та покликаний Папою до відповідального служіння у Римській Курії, покликаний служити східним католицьким Церквам, сином однієї з яких, а саме, Словацької ГКЦ, він є. Також Префект Східної Конгрегації підкреслив, що глибокі знання з канонічного права послужать нововисвяченому як добрий орієнтир у єпископському служінні. А на закінчення, в контексті Року Священства, побажав владиці Цирілу успіхів у подальшому служінні й праці та Божого благословення.
Після Святої Літургії архиєпископ Циріл Васіль, спершу по-словацьки, а потім по-італійськи, звернувся до зібраних, пригадуючи найголовніші моменти церковного життя у Словаччині, зокрема, героїчний подвиг священномучеників Павла Гойдича, ЧСВВ, та Василя Гопка (перстень-печакту з мощами цих блаженних владиці Цирілу подарував його батько). Новий Секретар Східної Конгрегації згадав також і події зі свого особистого життя, зазначаючи, що зробив цей коротенький підсумок не для того, щоб просто пригадати важливі події і тих добрих людей, які зустрілись на його шляху, але, перш за все, щоб висловити їм свою щиру подяку. Серед багатьох, нововисвячений владика пригадав та подякував архиєпископові Мирославу Марусину, колишньому Секретарю Конгрегації Східних Церков, згадуючи про свої роки навчання і проживання в українській Папській Колегії святого Йосафата, де тоді ректором був о. Софрон Мудрий, ЧСВВ, теперішній вислужений Єпарх Івано-Франківський.
Після промови владика Циріл уділив усім присутнім своє перше архиєрейське благословення. Зібрані мали нагоду привітати нововисвященого при виході із базиліки.
|